Новини

 

Подршка на Велосипедскиот Маратон Шарски Води 2017

Great Wall Македонија учествуваше со свои возила како тим за подршка на велосипедскиот маратон „ШАРСКИ ВОДИ 2017" одржан на 25.06.2017, организиран од ДПС Трансверзалец од Скопје.

Новогодишна треска во Толту Моторс

Доколку дојдете во продажните места на Толту Моторс, генералниот застапник за кинескиот бренд Great Wall, чии модели се произведуваат во погоните на Ловеч, во соседна Бугарија, во пресрет на новогодишните празници Ве очекуваат многу изненадувања!

Атрактивната Симона Попоска заштитно лице на Толту Моторс

Кинезите ги освојуваат со магична моќ европските клиенти, како и Симона своите фанови! Согласно договорот Симона и Ерик во иднина на своите настапи ќе го промовираат Great Wall, кој ќе биде составен дел од The Sound Messengers.

HAVAL за Great Wall e како Lexus за Toyota, Infiniti за Nissan, Genesis за Hyundai...

Бугарскиот производител на автомобили Литекс Моторс на автомобилскиот салон во Софија 2015 премиерно за Европа го претстави луксузниот SUV бренд HAVAL, со јасно изразена цел да ги задоволи желбата и стремежот на корисниците кон се поголема удобност, луксуз и напредни технологии.

Great Wall Motors со нови инвестиции во автомобили со алтернативен погон

Great Wall Motors ќе развие интелигентни автомобили со функции како IOV, адаптивна контрола на крстарење, систем за олеснување на ноќното возење, систем за автоматски на паркирање, интелигентна идентификација на патот и др ..

Нов луксузен кросовер од Great Wall

На крајот на месецот, во рамките на автомобилскиот саем во Гуангжу, кинеската компанија Great Wall ќе покаже нов луксузен кросовер Haval H7. Марката, го лансира на пазарот сосем новиот H7 во две варијанти – со кратка и долга база.

 

Во Кина произведени еден милион кросовери HAVAL H6

Само пред неколку дена во градот Тјанцин беше произведен еденмилионитиот примерок на кросоверот Haval H6. Моделот се прави веќе четири години во најбројната земја во светот и е цели три години е на чело на продажбата на SUV-сегментот, со најголем пазарен удел.

 

Три нови SUV модели од Great Wall/Haval

Со три модели дебитира брендот HAVAL на саемот во Софија. Кросоверите - HAVAL H1, HAVAL H2 и HAVAL H6 Coupe, ќе се произведуваат во фабриката на Литекс Моторс и ќе се продаваат на европските пазари.

 

Европска премиера на луксузен бренд од „Литекс Моторс“ на автосалонот Софија 2015

Само 3 години по отворањето на фабриката крај Ловеч, бугарскиот производител на автомобили Литекс Моторс подготвен е да понуди нешто ново и да ги израдува сите посетители на автомобилскиот салон Софија 2015.

 

Деби на луксузниот пикап Great Wall Steed 6

Бугарскиот производител на автомобили „Литекс Моторс“ премиерно за Европа го прикажа новиот модел именуван Steed 6. Моделот е помлад и пософистициран брат на пикапот Steed 5, инаку број еден во продажба за последните 4 години во повеќе земји во Европа.

 

Great Wall Македонија го претстави Great Wall H6, новиот член во SUV сегментот

Во чест на новиот член на семејството Great Wall SUV моделот H6, импортерот Толту организираше промоција на Great Wall моделите пред City Moll.

 

Great Wall Македонија тим за подршка на велосипедскиот маратон Шарски Води 2013

Great Wall Македонија тим за подршка на велосипедскиот маратон Шарски Води 2013 кој се одрќа на 30 Јуни. Маратонот се возеше од Попова Шапка до Вруток, во должина од 75 км.

 
 

Great Wall Hover H5 меѓу осумте финалисти во изборот Автомобил на годината за 2013

Во трката за 18-та круна Автомобил на годината во Македонија за 2013, по повеќето фази и филтри, согласно критериумите, националното жири ги избра финалитите. Меѓу избраните финалисти своето место го најде и моделот на Great Wall Hover H5.

 

Hover Н6 го освои специјалното признание за SUV на годината во Кина

На официјалната церемонија на доделувањето на годишните автомобилски награди на водечката телевизија CCTV за 2012 година во Пекинг, Кина, моделот на Great Wall Motors - Hover Н6 го освои специјалното признание за SUV на годината.

 

Great Wall Hover постави рекорд со освоеното 6-то место на Дакар 2013

Тимот на Great Wall Hover оваа година заврши на 6-то место меѓу големиот број на веќе докажани автомобилски брендови во најтешкото рели натпреварување - Релито Дакар.

 

Награда од Motorsport Magazin за Steed 5 во Црна Гора

Во изборот на Motorsport Magazin, еден од водечките автомобилски медиуми во Црна Гора, специјалната награда за односот цена квалитет му е доделена на пикапот на Great Wall, моделот Steed.

 

GREAT WALL MOTORS ЛИДЕР ВО ПРОДАЖБАТА ВО КИНА

Компанијата реализирала вкупно 64.000 автомобили во претпоследниот месец на 2012 година и благодарение на овој резултат, GWM забележува раст од 23.4% во споредба со истиот период минатата година, со што ја потврдува лидерската позиција на компанијата меѓу приватните автопроизводители во Кина. (извор: autoplus.mk - прочитај цела статија )

 

Great Wall Motors најдобра автомобилска компанија во Кина за 2012

Рекордниот раст на продажбата и зголемување на профитот и овозможија на Great Wall да го добие признанието најдобра автомобилска компанијата за 2012 во Кина.

Great Wall доминира во SUV сегментот во Кина

Great Wall Motors (GWM) објави дека моделот H6 беше најпродаван SUV на кинескиот пазар во изминатите месеци. Вкупно во октомври во Кина биле пласирани 173.200 теренеци, од тоа над 15.000 парчиња Great Wall Haval H6 (Hover H6).

 

Отворен нов продажен салон во центарот на Скопје

Толту и официјално го пушти во употреба својот нов продажен салон во рамките на ТЦЦ Плаза во Скопје, во централното подрачје на Скопје.

 

Тест возење со Voleex C10

Тест возење со Voleex C10 на саемот за автомобили во Будва од страна на Motorspot Magazin (youtube)

 

ТОЛТУ со нов дилер за Great Wall во Црна Гора

Толту, импортер за возилата од програмата на Great Wall, го промовираше официјално на неодамна завршениот саем за автомобили во Будва, својот нов дилер за Црна Гора, фирмата Монтелада од Подгорица.

 

Great Wall Hover бележи рекордна продажба во првите 6 месеци од 2012 год.

Hover H6 и Voleex C30 го исфрлија Great Wall Motor во топ 10 по продажба

 

Тест возење во Штип

Толту одржа презентација и тест возење на Great Wall возилата во Штип.

 

Тест возење во Битола

Толту одржа презентација и тест возење на Great Wall возилата во Битола.

 

Тест возење во Пробиштип

Толту одржа презентација и тест возење на Great Wall возилата во Пробиштип.

 

Седмо место за Great Wall во генералниот пласман на Рели Дакар 2012

Екипата на Great Wall со SUV Hover се пласира во Топ 10 на најтешкото рели натпреварување.